השינויים העיקריים בחודש האחרון והשיח סביב Facebook​

השינויים העיקריים בחודש האחרון והשיח סביב Facebook​

להלן האירועים המשמעותיים שהתרחשו במהלך החודש האחרון :

  • Apple – השקת הגרסה החדשה של מערכת ההפעלה IOS15 ב-20 לספטמבר 21
  • Google – השקת מערכת ההפעלה Android 12 ב- 18 לאוקטובר 21
  • Facebook – אמנם לא היו השקות משמעותיות, אבל מתנהל סביבם שיח נרחב בעיקר בתקשורת הבינלאומית – פירוט על כך בהמשך

ב- 20 לספטמבר Apple השיקה רשמית את הגרסה החדשה של מערכת ההפעלה IOS15, אשר מביאה איתה כלי הגנת פרטיות למשתמשים נוספים, מדובר על עדכון הגרסה הקודמת של IOS14.5 שהושקה באפריל השנה.

את מרבית החידושים סקרנו בניוזלטר הקודם- נציין אותם בקצרה ונציג את החידושים בגרסה החדשה.

בין החידושים המהותיים בנוגע לשמירה על זהות המשתמשים במכשירי Apple ב- IOS15:

Mail Privacy Protection (הגנה על פרטיות הדואר האלקטרוני) – מדובר בכלי הגנה, החוסם את הפיקסל שנמצא לרוב במיילים המגיעים מחברות e-com , מדיה חברתית וניוזלטרים מאתרים שונים, ובכך חוסם את היכולת של שולח המייל לעקוב אחר מידע כגון: באילו אפליקציות אחרות הצרכן משתמש, כמה זמן הוא בילה בקריאה דוא"ל של אותו הגורם והאם ביצע פעולה כלשהי (למשל, לחיצה על הקישור) וכל מידע אישי אחר.

Mail Privacy Protection

Hide My Email (הסתר את הדוא"ל שלי) – תוכנה המאפשרת למשתמשי Apple ליצור כתובת דוא"ל מדומה אקראית עבור מדיה חברתית ואתרי מסחר אלקטרוני. המשתמש ישאיר את כתובת הדוא"ל המדומה בזמן רכישה או ההרשמה ויקבל את כל ההודעות הרלוונטיות לתיבה זו, בזמן שה- ID וכתובת הדוא"ל האמיתי יחסם בפני השולח של ההודעות האלו. בסיום ההתקשרות, המשתמש יוכל להסיר את כתובת הדואר המדומה זו. ובכך, בעצם לאתרי המפרסמים לא יהיה קשרי ההמשך עם אותו הצרכן.

Hide My Email

יתרה מכך, בכל הקשור למערכות המייל מרקטינג – אי קבלת הנתונים של פתיחת המייל ואינטראקציה איתו, עשויים לשנות את הסטטיסטיקות הקיימות בנוגע לניוזלטרים שהיו עד כה.

App Privacy Report (דו"ח פרטיות האפליקציות) – פיצ'ר חדש בתוך ההגדרות, המציע למשתמש סקירה כללית על האופן שבו אפליקציות משתמשות בהרשאות שהוענקו להן, כגון: מיקום, תמונות, מצלמה, מיקרופון ואנשי קשר במהלך שבעת הימים האחרונים.

בנוסף, הדו"ח יפרט עם אילו דומיינים/אפליקציות אחרות, האפליקציות שברשות המשתמש מייצרות קשר. המשתמש יוכל על סמך מידע זה לבטל או לחסום חלק מההרשאות שניתנות לאפליקציות מסוימות או להסיר את האפליקציות שמבחינתו משתמשות במידע פרטי מעבר לרצונו.

App Privacy Report

נקודה חשובה נוספת:

נזכיר את העדכון המשמעותי שנכנס לתוקף בגרסה הקודמת ( IOS14.5) באפריל השנה – מדינות ATT (App Tracking Transparency)

לפיו, על כל אפליקציה לבקש מהמשתמשים אישור לשימוש במידע הפרטי שלהם אחרת ברירת המחדל היא סירוב המעקב.

App Tracking Transparency

ATT כמובן ממשיך גם בגרסת IOS15, כאשר על המפרסמים ובעלי האפליקציות לשים לב, שבמידה והם בוחרים שלא להציג את ה- pop-up לבקשת אישור המשתמש למעקב, המערכת מגדירה סירוב המעקב בתור ברירת המחדל.

על כך, ההמלצה למפרסמים היא להציג את השאלה לאישור המעקב בפני המשתמש, וזאת לטובת ניטור המשתמשים שעשויים לאשר (הערכה כ- 20%)

להרחבה נוספת בנושא – ניתן לעיין במאמרים הבאים ובניוזלטר הקודם שלנו:

התפתחויות חדשות בנושא הפרטיות בסביבה הדיגיטלית – Google, Apple

www.apple.com/newsroom

iPhone iOS 15 launches today: These are the best new privacy features and other upgrades

ב- 18 לאוקטובר 2021 Google השיקו לקהל הרחב את הגרסה החדשה והמדוברת של מערכת ההפעלה Android 12.

מערכת ההפעלה Android בעלת נתח של 72% מכלל המשתמשים בעולם במובייל.

ויחד עם IOS של Apple (נתח של 27%) , ניתן לומר שהשינויים המשמעותיים בשתי המערכות האלו – נוגעים למעל מ-99% מסך משתמשי המובייל בעולם.

Statcounter global stats

אז מה חדש ב- Android 12 בגזרת הפרטיות ויכולת ניטור המשתמשים?

Privacy Dashboard החדש – לוח המאפשר למשתמשים לראות בזמן אמת אילו אפליקציות שונות נגישות ועושות שימוש במיקרופון, מצלמה ומיקום.

הלוח מאפשר למשתמש לבטל את ההגדרות וההרשאות ישירות מתוך ה- Dashboard.

Privacy Dashboard

בעזרת ה- Dashboard המשתמש יכול לבחור הרשאה מסוימת (כגון "מיקום" או "מצלמה") ולקבל מידע על פני ציר הזמן לאילו אפליקציות במכשיר האישי יש גישה למידע זה ומתי נעשה בו שימוש (אם המשתמש מחפש הרשאות שאינן מיקום, מצלמה או מיקרופון, עליו להקיש על "ראה הרשאות אחרות" בתחתית המסך)

המשתמש יוכל בקליק אחד לגשת לרשימת ההרשאות של כל אפליקציה ולעדכן אותן בהתאם להעדפותיו האישיות.

חשוב להבין שמדובר ברמת שקיפות שלא נראתה עד עכשיו במכשירי Android, כשבעצם למשתמש לא הייתה גישה נוחה וזמינה לבדוק ולעדכן איזה מידע הוא מאפשר לאפליקציות לאסוף לגביו.

Sensor Access Indicator – מדובר למעשה בכפתור התרעה, שנדלק בחלק הימני העליון של מסך הטלפון בעת שאפליקציה מסוימת ניגשת למצלמה או למיקרופון, גם אם זה מתרחש ברקע.

בשלב הראשון, האייקון יציג סמל של מצלמה או מיקרופון, ולאחר מספר שניות יהפוך לנקודה ירוקה על המסך.

בכל פעם שהמשתמש רואה נקודה ירוקה בפינת המסך, הוא יוכל "להחליק" כלפי מטה מהחלק העליון של המסך. הנקודה תתרחב בחזרה לאייקון, כשהלחיצה עליו תראה מה בדיוק מתרחש ברקע ובאיזו אפליקציה.

Sensor Access Indicator

משלושת מקורות איסוף המידע (מצלמה, מיקרופון ומיקום), המיקום הוא אולי המוחשי ביותר, היות ואפליקציות רבות משתמשות במיקום המדויק של משתמשי הסמארטפון לטובת הגדרה ופילוח קהלי המשתמשים.

Android 12 יאפשר למשתמשים לשמור את המיקום המדויק שלהם כפרטי, וזאת על ידי מתן אפשרות למשתמש לבחור האם הוא מעדיף שמכשיר הטלפון יזהה את המיקום המדויק שלו או את המיקום המשוער.

track device location

להרחבה נוספת בנושא – ניתן לעיין בכתבות הבאות:

A dozen things to love in Android 12

Google’s brand new Android 12 operating system launches today

How to take advantage of Android 12’s new privacy options

אבל, השינוי המהותי ביותר של Google בגזרת המובייל מתרחש דווקא בחנות האפליקציות – Google Play Store ולא במערכת ההפעלה של Android.

ביום ההשקה של Android 12 (18/10/21) Google פרסמו בלוג נוסף, בו הם השיקו תוסף חדש של חנות האפליקציות, אשר עתיד להיכנס לתוקף בתחילת 2022.

התוסף החדש נקרא "Form Data safety". מדובר בשאלון אותו תידרש למלא כל אפליקציה בחנות האפליקציות של Android. והמידע המתקבל יוצג בחנות האפליקציות למשתמשים המתעניינים בהורדה.

במסגרת השאלון, בעלים ומפתחי אפליקציות ידרשו לספק עבור המשתמשים הפוטנציאליים (ול- Google ) מידע מפורט לגבי כיצד הם אוספים, משתמשים, משתפים ושומרים על נתוני משתמשים באפליקציה שלהם.

Google Play Store

לטובת מילוי השאלון Google פתחו חלון זמן בין פברואר 2022 (בו יושק תוסף זה בחנות האפליקציות) ועד אפריל 2022.

ולאחר מועד זה, במידה ואפליקציה מסוימת לא תשלח את המידע המבוקש או שהטופס יידחה ע"י Google, המשתמשים יראו "אין מידע זמין" אודות האפליקציה בחנות-מה שצפוי להרתיע משתמשים מלהוריד את האפליקציה מהחנות מלכתחילה.  

לקריאה נוספת:

Launching Data safety in Play Console: Elevating Privacy and Security for your users

Google Play Store will soon show you how much apps know about you

אם נסכם, למרות שכל הכלים האלו מהווים הפריצה משמעותית עבור Google במתן יותר השליטה ושקיפות למשתמשים בסביבת המובייל,

על פניו, התחושה היא ש-Google במערכת ה- Android לא "הולכת מספיק רחוק" מבחינת ההגנה על פרטיות המשתמשים. בטח בהשוואה ל- Apple.

ואכן, השינויים בפועל ב- Android 12 פחות משמעותיים ממה שצפינו, ומסתכמים בעיקר בדווח ללקוחות על איסוף מידע, ופחות פוגעים כרגע ביכולת שלנו לאסוף ולנתח מידע במערכות הפרסום ואנליזה.

בשבועות האחרונים רבים מכם בוודאי נחשפו לפרסומים אודות Facebook ברחבי הרשת.

למעשה, החברה חוותה רעידת האדמה עוצמתית שהסתכמה גם בסכומי עתק אותם Facebook נדרשת לשלם לרשויות השונות וב" toxic publicity".

גם אם אין כרגע השלכות הנראות לעין בגזרתנו, בחרנו לשתף אתכם על מה כל המהומה סביב ה- Facebook (או איך שהם יקראו לעצמם בשמם החדש…).

אז מה בעצם קרה?

א. בתחילת אוקטובר נערך ריאיון של אחת העובדות הבכירות לשעבר ב-Facebook (Frances Haugen) במספר כלי תקשורת (Wall Street JournalCBS News/ 60 MinutesNew York Times ובחשבון ה-Twitter ובאתר הפרטי שלה) 

בראיון זה, נחשפו עדויות על כך שבידי ההנהלה הבחירה של Facebook (כולל מארק צוקרברג) היו מחקרים פנימיים על ההשפעה הפוגעת של Instagram על בריאות הנפש של בני הנוער.

מחקרים אלו, לטענתה שלHaugen , לא נחשפו לקהל הרחב וגם לא נעשו צעדים כלשהם מצד ההנהלה להפקת מסקנות וביצוע מהלכים אקטיביים למזעור הנזקים.

כפי שנמסר לתקשורת על ידי Frances Haugen: "Facebook, שוב ושוב, הראתה שהיא בוחרת ברווח על פני בטיחות המשתמשים".

צוקרברג זומן לשימוע בקונגרס ארה"ב בתחילת נובמבר בעקבות הפרשה.

לקריאה נוספת:

Facebook whistleblower reveals identity, says company ‘chooses profits over safety

Facebook whistleblower Frances Haugen tells lawmakers that meaningful reform is necessary ‘for our common good

ב. פרסום הדו"ח של הרשות להגבלים על התחרות הבריטית (CMA) – אותה הרשות שמוקדם יותר השנה אילצה את Google לדחות בשנתיים את מועד הביטול של ה-Cookies.

לניוזלטר שלנו בנושא – Google הודיעו על דחיה של ביטול 3rd Party Cookies לסוף 2023

CMA חקרה מזה כשנה את עסקת הרכישה שלGiphy  (animated GIF ) על ידי Facebook.

באפריל השנה, CMA הכריזו על שלב חדש ומעמיק של הבדיקה, וזאת לאחר שהרגולטור מצא סיבות קונקרטיות לחשוש מכך שהעסקה עלולה להפחית עוד יותר את התחרות בשוק הפרסום הדיגיטלי.

בנוסף, הסירוב של Facebook לספק את המידע הנדרש לרשויות – גרם להתפרצות והסתיים בקנס ל- Facebook של 70 מיליון $ על ידי CMA (ולטענתם, צפויים קנסות נוספים בהמשך).

Joel Bamford, מנהל בכיר אחראי מיזוגים ב- CMA: "הזהרנו את Facebook כי סירובה למסור לנו מידע חשוב מהווה הפרה של הצו, אך גם לאחר שהם לא הופיעו בשניים מהשימועים בבית המשפט, Facebook המשיכה להתעלם מהתחייבויותיה החוקיות".

לקריאה נוספת:

Facebook fined $70M for flouting Giphy order made by UK watchdog

לסיכום,

כצרכנים, מדובר בתהליך מבורך שצפוי להבטיח לנו פרטיות ושליטה על המידע האישי שלנו לצד צמצום הכח העצום של ענקיות הטכנולוגיה ויכולת ההשפעה שלהן עלינו ועל ילדינו.

כמפרסמים, עלינו להכיר את השינויים שהתרחשו ואלו העתידים לקרות ולהבין את השלכתם על יכולת איסוף המידע וניתוחו.

בהתאם לכך, אנו נדרשים להיערך הן מבחינה טכנולוגית והן מבחינה אסטרטגיית לשינויים שבוצעו בכל אחת מהפלטפורמות.

אנו סבורים כי על צוותי השיווק להוביל את המוכנות הארגונית לקראת שינויים אלו ולוודא כי כלל היחידות השונות (טכנולוגיה, משפטית, שירות ומכירות) בארגון מכירות את השינויים וערוכות לביצוע ההתאמות הנדרשות.

Tags: No tags

Leave A Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *